בעיתון הארץ כתוב – פמיניסטיות דתיות נגד הפשרה בכותל: השוויון עומד לקרוס

יאיר אטינגר כותב על המו”מ בעניין הסדר תפילות בכותל. בלי קשר למה שהולך להיות בעזרה השלישית הזאת, החשוב כעת הוא שעזרת הנשים בכותל תהיה נגישה לכל יהודייה שחפץ לבה לקיים בה תפילה על פי אמונתה בנחת רוח – תפילת יחיד או בציבור מתפללות תוך התעטפות בטלית, הנחת תפילין וקריאה בתורה. ההסדר העומד על הפרק שולל באופן גורף את זכותן של נשים להתפלל בהתאם לחוק בארץ הקובע כי מנהג בכותל הוא ’'”פלוריאליסטי-חילוני-לאומי” ולא אורתודוקסי בלבד (כבוד שופט בית המשפט המחוזי בירושלים משה סובל על פי הבג”צ ב2003, אפריל 2013). הבה נקיים את החוק!

האתר הארכיאלוגי המכונה ”קשת רובינסון” כבר סודר לתפילה שוויונית בזה 10 שנים. אני בעצמי ערכתי וחגגתי שם בנות מצווה. אני מאד תומכת בזכותם של כל הזרמים להתפלל על פי דרכם בכבוד ובשמחה ושהממשלה תכיר באופן רשמי ברבנים ורבניות, במנהיגות ובמנהיגים ובקהילות המגוונים בארץ. מחיצה ניידת בקשת רובינסון לא תבטל את הסעיף ב”הסכם רבינוביץ”’ המגרש את תפילתן החופשית של נשים מהכותל.

header

קבוצה מארגון נשות הכותל, וכן ארגון הנשים האורתודוקסי “קולך”, מתנערות מההסדר המתגבש לפיו הנשים יתפללו רק ב’רחבה שוויונית’ שתוקם בסמוך

יאיר אטינגר

05.03.2014, 23:51

מכה למאמצי הפשרה בכותל: קבוצה מארגון נשות הכותל, וכן ארגון הנשים האורתודוקסי “קולך”, מתנערות מההסדר המתגבש בחסות משרד ראש הממשלה, הסוכנות היהודית וגופים יהודיים בינלאומיים, ולפיו הנשים יוותרו על דרישתן להתפלל ברחבת התפילה המרכזית אם תוקם רחבה שוויונית בסמוך. החשש של שתי הקבוצות הוא שהפשרה תחזק את אחיזתם של גורמים חרדיים, ובראשם רב הכותל שמואל רבינוביץ, על רחבת התפילה המרכזית ועל סדרי התפילה בתחומיה.

“הרמנו את לפיד השוויון והפלורליזם היהודי עבור הדורות הבאים וכעת הכול עומד לקרוס. למרות שהצלחנו להוכיח את זכויותינו ויכולותינו כנשים לנהוג באוטובוס היהדות, עכשיו הנהלת העמותה שלנו בשיתוף עם הממשלה מחפשת להעבירנו לאוטובוס נפרד!”, כך כותבות 17 פעילות מנשות הכותל, לחברותיהן בארגון, במכתב שהופץ בימים האחרונים.

הנהלת נשות הכותל כבר נתנה את הסכמתה הרשמית להסדר הזה, לפני כחצי שנה, וספגה זעזועים פנימיים. על סמך הסכמתה זו, בין היתר, מגבש מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, מסמך מקיף שיסדיר את התפילות במקום. במרכז התוכנית הקמה של “עזרה שלישית” שוויונית, ללא פיקוח רבנים, במתחם קשת רובינסון השוכן מדרום לרחבת התפילה המרכזית. התוכנית מתקדמת בעצלתיים והמו”מ רחוק מלהסתיים, אמר הרב גלעד קריב מנכ”ל התנועה הרפורמית. . . .

כדי להמשיך לקרוא, לחצו כאן.

ðùåú äëåúì   èìé îàééø

נשות הכותל בתפילה בסוף פברואר האחרון. צילום: טלי מאייר

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s